phone mobile heart Kelionių organizatorius ITAKA Kelionių organizatorius ITAKA Flag of Belarus airplane
>Blogas>

Neatrastoji Albanija – užslėptas Balkanų perlas

Neatrastoji Albanija – užslėptas Balkanų perlas, užkariaujantis keliautojų širdis
Miglė Rakauskaitė

Miglė Rakauskaitė
Kelionių entuziastė
2023-03-03 | #Albanija

Neatrastoji Albanija – užslėptas Balkanų perlas, užkariaujantis keliautojų širdis

Didžiąją XX amžiaus dalį pašaliniams uždara buvusi Albanija, ilgą laiką buvo Viduržemio jūros regiono mįslė. Atrodo, jog dar visai neseniai apie Albanijoje stūksančius kalnus, viduramžių laikus menančius miestus-tvirtoves ir švelniai šniokščiančius paplūdimius tik sklido legendos. 1991 m. pasibaigus ypač žiauriai komunistinio rėžimo įtampai, Albanijos sienos pravėrė savo vartus. Pirmieji smalsuoliai turistai šiame mistiniame krašte surado žemę, kurioje vis dar galiojo senoviniai elgesio kodeksai, o po pusiau pamirštus senovės graikų ir romėnų griuvėsių plyšius, kiaurai švilpė vėjas. Praėjus ketvirčiui amžiaus po komunistinių pančių nusimetimo, stulbinantys Albanijos kalnų peizažai, griuvėsiais pavirtusios kadaise buvusios pilys, šurmuliuojanti ir gyvybinga sostinė bei smėlėti paplūdimiai, drąsiai konkuruoja su likusia Viduržemio jūros pakrante.

M. Rakauskaitės nuotrauka Albanijoje
M. Rakauskaitės nuotrauka Albanijoje

Albanija – tarp Rytų ir Vakarų pasaulių
Albaniją galima įvardinti kaip vartus į Balkanų pusiasalį. Būtent dėl krašto unikalios lokacijos, jame susiduria Romos, Bizantijos, senovės Graikijos ir Osmanų civilizacijos, ko pasėkoje Albanijos istoriniame palikime marguliuoja tiek daug architektūros stilių bei kultūros akcentų. Nemažai šalies vietų yra įtrauktų į UNESCO Pasaulio paveldo sąrašą, o bizantiškieji vienuolynai, didingos viduramžių pilys ir išlikusios tvirtovės yra tikras krašto pasididžiavimas.

Devyniasdešimtieji Albanijoje buvo beprotiškas laikotarpis – neramumų ir masinės migracijos periodas, o tam tikru momentu keletas rajonų atrodė kaip favelos iš Brazilijos gilumos. Tačiau, dabar šis kraštas sparčiai juda į priekį, o jo architektūra modernėja sulig kiekvienais metais. Įdomus niuansas ir tai, jog buvusio rėžimo palikimas tapo patraukliu turizmo objektu – na, pavyzdžiui, Albanijos bunkeriai, kurių šalyje yra keli šimtai tūkstančių, kadangi buvęs paranojiškasis diktatorius Enveras Hodža užsimojo kiekvienai albanų šeimai pastatyti po vieną. Dabar šie bunkeriai yra neatsiejama Albanijos kraštovaizdžio dalis, tapusi originalia atrakcija keliautojams iš viso pasaulio.

M. Rakauskaitės nuotrauka Albanijoje
M. Rakauskaitės nuotrauka Albanijoje

Įspūdinga sostinė ir dar įspūdingesnė Albanijos gamta
Vos trys valandos tiesioginiame skrydyje Vilnius – Tirana, ir atsiduriu šalies sostinėje. Tirana – didžiausias Albanijos miestas, su įstabia architektūra. Mane iš karto pakerėjo Tiranos spalvingumas ir lengvas chaotiškumas bei kalnų peizažai, mat sostinė įsikūrusi Dajti kalno papėdėje. Skaisčiai spindinčios saulės spinduliai apšvietė neaukštus, vos kelių aukštų pastatus. Kaip vėliau paaiškėjo, toks sprendimas taikomas dėl žemės drebėjimų. Kainos mieste nedidelės, o turistų srautas dar nėra toks masinis, kaip kaimyninėje Kroatijoje ar Graikijoje.

Ar žinojote, kad kitas Albanijos pavadinimas yra „Erelių kraštas“ (alb. „Shqipëria“)?. Būtent taip patys albanai apibūdina savo tėvynę, o dvigalvis erelis puikuojasi ir šalies herbe. Mat šių paukščių Albanijoje netrūksta, kadangi Albanija turi tyrą, žmogaus rankų nepaliestą gamtą! Gamta čia iš ties įspūdinga – iš vienos pusės Albaniją supa kalnai, o iš kitos pusės 450 km vinguriuoja pakrantės linija, kurią skalauja Adrijos ir Jonijos jūros. Vandens ištekliai taip pat gausūs: įstabios lagūnos, ežerai, upės, kriokliai ir versmės.

M. Rakauskaitės nuotrauka Albanijoje
M. Rakauskaitės nuotrauka Albanijoje

Norėdama labiau patyrinėti Albanijos kalnus, leidausi į džipų safarį. Vikrūs visureigiai greitai skrodžia per Albanijos aukštumas, tad saugos diržas – labiau nei būtinybė. Žvyrkelių ir šlaitų keliukais atsiduriame prie įspūdingiausių vietų, iš kurių atsiveria visas kalnų grožis. Vietinės gyvenvietės, žydri ežerai, žaliuojantys kalnai, kurie, regis, driekiasi iki pasaulio krašto – visa ši mozaika atima žadą. Be vietinių senbuvių, kelią čia gali pakirsti ir gyvūnai, kuriems ne motais, jog tu nori keliauti į priekį.

Albaniją kirsti yra labai paprasta. Vos už poros valandų galima atsidurti Makedonijoje, ką aš nusprendžiau ir padaryti. Keliaujant Makedonijos link, kraštovaizdis marguliuoja jau minėtais bunkeriais, kurie, jau senai palikti praeityje, o vietiniai gyventojai tiesiog mėgaujasi laisve ir galimybėmis tobulėti. Gyvenimo ritmas Albanijoje yra ganėtinai lengvabūdiškas - avaš avaš (liet. lėtai, lėtai), leidžiantis pabėgti ir atsipalaiduoti nuo lietuviško nuolatinio skubėjimo, o albaniškas svetingumas leidžia pasijausti saugiai.

M. Rakauskaitės nuotrauka Albanijoje
M. Rakauskaitės nuotrauka Albanijoje

Duresio miestas – vartai į tikrąją Albaniją
Dar vienas įspūdingas Albanijos akcentas – Duresis. Miestas turi įspūdingą istoriją: 627 m. jį įkūrė graikai, todėl dabar modernaus miesto horizonte galima pamatyti senovės romėnų, Bizantijos ir Osmanų imperijos laikus menančius pastatus. Šimtmečiais Duresio lokacija lėmė uosto svarbą Adrijos jūroje – per miestą ėjo senovinio prekybos kelio pradžia į Konstantinopolį. Kadaise buvusi Albanijos sostinė, turi 10 km ilgio paplūdimį, tad jei norite linksmintis, jums patiks šalies krantinė, kur didžiausi ir gyvybingiausi Albanijos paplūdimiai šurmuliuoja visą vasarą. Pats miestas turi ilgą ir įspūdingą istoriją, o užsienio svečiai į Duresį atvyksta ne tik dėl įspūdingų paplūdimių, bet ir dėl įdomaus romėnų amfiteatro ir puikaus archeologijos muziejaus.

Kitoje pusėje, kur buvau apsistojusi, driekiasi kilometrai puikiausio paplūdimio. Pėdinant promenada, galima išvysti visko: draugiškus vietinius gyventojus, kurie maloniai ragina užsukti į jų restoranėlius, eiles parduotuvių, suvenyrų krautuvėlių, eiles viešbučių bei užsilikusius senovinius bunkerius, kurie dabar naudojami barams, kavinėms, tatuiruočių salonams ir meno galerijoms. Saulei švelniai besileidžiant į jūrą, šioje ramioje ir saugioje aplinkoje tiesiog gera būti. O taip, saugioje (!). Albanijoje daug kur pastebėsite policiją ar apsaugą, kurie yra pasiruošęs padėti visais atvejais. Tad pasinerkite į šalies praeitį apsilankę daugybėje muziejų, pasivaikščiokite po gražius parkus ir pasėdėkite vienoje iš daugelio gyvybingų miesto centro kavinių.

M. Rakauskaitės nuotrauka Albanijoje
M. Rakauskaitės nuotrauka Albanijoje

Vietinės virtuvės malonumai
Nusprendusi išbandyti vietinę virtuvę, likau gardžiai nustebinta. Įsivaizduokite, jog Italija susitinka Graikiją Balkanų glėbyje. O taip, čia rasite visko! Jūros gėrybės, makaronai (pasta), risotto, įvairiausi troškiniai ir lakštiniai patiekalai. Albanų virtuvei didelę įtaką darė šimtmečius trukusi turkų okupacija, tačiau svarbiausia yra balkanų tikėjimas, jog maistas „geras, nes naminis“. Albaniškų skanėstų pagrindą sudaro naminiai produktai - sultingi ir saldūs vaisiai, šviežios daržovės, naminiai sūriai. Tikras rojus gomuriui! Sausos, karštos vasaros ir tradicinė žemdirbystė – kiekvieno patiekalo „šventasis gralis“.

Tad Albanija - neseniai turistų akiratyje pasirodžiusi šalis, yra neįtikėtinai įvairi ir kupina staigmenų. Tas pats pasakytina ir apie triukšmingą sostinę Tiraną ir uostamiestį Duresį, kurie drąsiai konkuruoja su likusia Viduržemio jūros pakrante. Planuojantiems aplankyti Albaniją vertėtų paskubėti, nes pasklidus žiniai apie tai, kokius gėrius slepia šis kraštas, vis dar nedidelis turistų srautas gali virsti potvyniu.

Keliaukite į Albaniją

Skaitykite daugiau

arrow-rightarrow-rightclockfacebooktwitter